10 Mayıs 2013 Cuma

Kongre Soruları

Madem yönetim tarafından kongre tarihi açıklandı (30 Mayıs, eğer çoğunluk sağlanamazsa 6 Haziran, ama yer değişiyor Nikah Dairesi değil, ARENA olacak adres) konsantrasyonu biraz da o tarafa doğru kaydıralım.

Geçtiğimiz sene bu zamanlara baktığımızda uzun süreden sonra ilk defa iki adaylı bir kongre yaşamanın heyecanı vardı. Ve de özellikle Sayın Cihan Büyükoral ve ekibi tarafından yaratılan « Karşıyakalılar göreve geliyor, hem de Holding’den bağımsız ciddi sponsorlarla » imajı camiada gerçek bir heyecan yaşatmıştı. Bir kesim uzun bir süre kulüp ile ilişiği olmayan Sayın Cihan Büyükoral’ın bu söylemlerine ilk günden karşı çıkmış, önemli bir kalabalık bu söylemlerin gerçek olma ihtimalini görmek istemiş, bir kesimse en baştan beri tek kurtuluşun Sayın Cihan Büyükoral yönetiminde olduğunu söylemişti.

Bu satırları yazdığım tarih olan 10 Mayıs itibariyle sportif anlamda bulunduğumuz nokta, Voleybol’da yine hüsran, Basketbol’da Avrupa’da harika bir sezon, ligde belki de en yüksek galibiyet oranına ulaşmak (2 galibiyete ihtiyacımız var), Futbol’da ise düşük de olsa bir ihtimal play-off, ve bu konuda yine çok şanslıyız ki Cihat Arslan gibi bir teknik direktörümüz var, sahadaki yönetimi hakkında konuşacak kapasitede değilim fakat bu kadar krizle uğraşılan bir yerde takımın dümenini kaybetmediği için, bizim korkulu rüyalar görmemize sebep olmayacak sonuçlar aldırdığı için gerçekten de adam gibi adam olduğu için…

Bunun dışında bahsedilecek çok konu var; basketbolda doğru olmasa da ne yazık ki kulübümüzün bir gerçeği haline gelmiş bir önceki senenin son ödemelerinin yapılmamış olması, açık bütçe ile yola devam edilmesi (Eurochallenge F4 organizasyon gelirleri ile bir kısmının kapanmış olma ihtimali oldukça fazla); futbolda futbolculara ödemelerle ilgili sene başından beri bir sonraki haftanın söz verilmesi; devre arasında neredeyse tüm futbol takımı yenilenmek durumunda kalınması; voleybol’da kaynak yokken 1 Milyon TL’ye yaklaşan bir bütçe ile takım kurulması; tesislerde su ve elektriklerin kesik olması, futbolcuların çok zor şartlar altında antrenman yapabilmeleri; devre arasında kongre kararı alınması ve hemen akabinde geri dönülmesi; yönetimin kendi içerisinde kavgalı duruma gelmesi ve önemli sayıda yöneticinin henüz sezon başında istifa etmesi; Kongre’de desteğini aldığı Taraftar Derneği’nin kendilerini protesto etmeleri üzerine, kendilerine «bir grup taraftar » diye hitap edilerek önemsizleştirilmeye çalışılması ve kongre üyelik başvurularının kabul sürecinin uzatılması gibi... İlk başta aklıma gelenler bunlar…

Şimdi, kongre üyesi olarak sormak istediğim sorular var, kongrede cevap gelir mi bu sorulara bilmiyorum…
 • 1 Haziran 2012 sabahında borç ne kadardı, bu borcun ne kadarı hangi şubelerden geliyordu? 30 Mayıs 2013 / 6 Haziran 2013 itibariyle borç ne kadar?
 • Milyon dolarlık voleybol şube, 10 milyonluk basketbol şube, Süper Lig'den transferlerle ilk ikiden çıkacak futbol takımı için gerekli sponsorlar kimlerdi? Neden imzalanamadı? Böyle bir beklenti neden yaratıldı, neden karşılanamadı?
 • Maddi destek için biz kimsenin ayağına gitmeyiz denildikten sonra, Sayın Selçuk Yaşar’a verdiği desteğin arttırılması konusunda gidilirken neler hissedildi?
 • Bağımsız denetim şirketine yaptırılan inceleme sonunda ne çıktı?
 • Bulunan sponsorun önüne "Biz kaç yıllık Karşıyakalıyız ekmeğimizden oluruz" diyen ünlü Karşıyakalı aile kim? Veya böyle bir olay gerçekten yaşandı mı?
 • Divan Kurulu başkanı Sayın Tahir Türetken'e gazetelere yansıdığı gibi Bursa'da terbiyesizlik yapıldı mı?
 • Ali Erten'in özür dilemesini gerektirecek davranışlar, Gökhan Şensan ve Fatih Diniz'e karşı gerçekten vukuu buldu mu? Eğer bu olaylar yaşanmadıysa gazetelere kasıtlı haber yaptıran kim? Neden bu konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı, ilk defa bu sene tanık olduğumuz gazetelere ilan verme yöntemi neden kullanılmadı?
 • Eurochallenge Final4 organizasyonu için teşekkür edilirken, Sayın Selçuk Yaşar’ın isminin yer aldığı sıra gerçekten içinize sindi mi?
 • Muhasebe ilkelerine uygun haber yapmıyor diye eleştirilen gazetecinin hakkını savunan TSYD’nin açıklamasına neden tepki verilmedi, o açıklama yönetimin icraatlarını de sorgulayan bir açıklamaydı, neden sessiz kalındı?
 • Kongre kararı alınmasındaki etken neydi? Geri adım atılmasının altında ne yatıyordu?
 • Taslak bütçenin fazlası olur azı olmaz derken Sayın Cihan Büyükoral neyi kastetmişti, o gün ile bugün arasındaki fark için ne düşünüyor?
 • Yanındayız diyenler kimlerdi, yanında olmayanlar hangileri?
 • Hep bahsedilen siyasi destek var mıydı yoksa laftan mı ibaretti?
 • İlk devre sonu itibariyle borç ne kadardı? Sezon sonu itibariyle ne kadara çıktı?
 • Basketbol şube özelinde altyapiya önem vereceğiz derken, Mustafa Albere neden görevinden alındı? Kendisi kovulmadan önce hangi yardımcı koç twitter'da Mustafa Albere'nin lakabını kullanarak "xxx vefat etti" diye dalga geçti? Bunu yapan kişi ile Çarşı'ya ithamlarda bulunan kişi aynı kişi mi? Yönetim bunların farkında mıydı? Farkında değilse ve farkında olsaydı ne değişirdi? Altyapılarda görev alanlar ne zamandır maaş alamıyor, herhangi bir çözüm düşünüldü mü? Altyapıların idari yönetimini velilere bırakmak ne kadar doğru?
 • Nihat Mala gibi yıllarını bu kulübe vermiş birisinin işten çıkartılma süreci ne kadar içinize sindi? Kimse kimseyle çalışmak zorunda değil fakat işten çıkarma gibi hassas bir süreç daha profesyonelce yönetilemez miydi? Benzer bir şekilde kendiniz işten çıkartılsanız ne hissedersiniz? Herhangi birisinin, herhangi birisini Karşıyaka Spor Kulübüne küstürmeye hakkı var mı?
 • Tesisleşme konusunda tek konuşulan alt başlık stad, peki stad yapılırsa Voleybol altyapı ne yapacak? Peki ya tenis şube? Doğru düzgün bir kamp tesisine ne zaman sahip olacağız, suları akan, elektriği kesilmeyen?
 • Kurumsallaşma konusunda bağımsız denetim dışında bir adım atılmadı. Futbol Altyapı için milyon liralık tesis armağan eden 1912 Derneği ile yönetimin arasında soğukluk mu var? Kendilerine futbol altyapının yönetimi devredilebilir ve anonim şirket olarak düzenlenecek bir altyapı şirketleşme süreci başlatılabilir mi?
 • Şubat’ta Mutlu Altuğ’un açıklamaları dışında özerklik konusunda ne adımlar atıldı?
 • Eurochallenge Final4 organizasyonu için ne kadar destek kimlerden toplandı, ne kadar masraf kimlere yapıldı, kasamızda kalan para ne kadar, bu organizasyon sebebi ile ne kadar borç doğdu?
 • "Kongrede hepiniz PEK bir DOMAT gibiyDİNİZ" tweet'i ile eski yöneticileri rencide edilmesi hakkında yönetimdekiler ne yorum yaptı, kendilerine benzer bir şey yapılsa ne hissederlerdi, nasıl tepki verirlerdi?
Bu sorular benim mevcut yönetimin icraatları ile ilgili en fazla merak ettiklerim… Onun dışında sportif anlamda basketbol şubenin başarılı olduğunu, takım henüz Final 4 aşamasına kaldığında yazdığım için de içim rahat, hak edene hak ettiğini verdiğimden dolayı… Voleybol’da ise ne olursa olsun geçen sene de hüsrandı bu sene de hüsran… Futbol kısmını eleştirmek büyük haksızlık olur, herhalde başta Cihat Arslan ve ekibi olmak üzere, oyuncuların uğraştığı en büyük problem rakipler değildi tüm sezon boyunca, kafasını sadece yaptığı işe veremeyen birisinden de bundan daha fazla verim alınamaz… Endişem, özerkleşme, tesisleşme ve kurumsallaşma konularında adım atmayan her yönetimin aslında bir birinden çok farklı olmamasına rağmen, mevcut yönetimin “Karşıyakalı Duruşu” konusunda da sınıfta kalması… Bunu elbet camiamızın büyükleri daha iyi değerlendireceklerdir, fakat ben sözünün arkasında duran, koyduğu hedeflere doğru kulübü ve camiayı yönetebilen (idare eden değil, yöneten) ve katma değer yaratan, camiamızın ve tarihimizin dinamiklerini benimsemiş ve bu değerleri taşıyan bir yönetim benim tercihim olacaktır… Son yıllarda göremediğimiz şekilde, özerkleşme, tesisleşme ve kurumsallaşma konularında adım atan bir yönetimi de, herhangi bir sportif başarı gelmemesi durumunda dahi her türlü desteklerim…15 senedir hedefimiz Süper Lig oluyor da ne oluyor… İkinci yüzyılımızı sağlıklı bir şekilde kutlayacaksak, bu 3 konuda ciddi atılımlar yapmamız gerekiyor… Umarım yönetime aday olacaklar, hem mevcut borç yükü problemini çözmek için kalıcı gelir getiren projeler üretmekle uğraşırken hem de bu 3 konuda girişimleri de olur… Bütün bunları da henüz ortada bir tane bile aday ismi yokken yazmak istedim ki, geçen sene olduğu gibi, kendisi gibi düşünmeyenleri başkalaştırmak ve belirli bir sınıfa koymak en büyük hobisi olan sığ düşüncelerle bir sene daha uğraşmayayım...

Umarım 2013 yılına yakışacak bir profesyonellikte düzenlenecektir kongre; yukardaki ve benzeri tüm sorulara cevap verecek şekilde, net, açık ve herkesin anlayabileceği tarzda…Rakamların tek tek okunmadığı, ilgili tüm tabloların kongre üyelerine basılı olarak sunulduğu, basit bir powerpoint sunumu ile desteklenen oylamaya geçmeden önce kimsenin kafasında yeni soru işaretleri doğurmayan…

2 yorum / sen de yaz !:

grçğksk 10 Mayıs 2013 16:00  

dostum uçmussun! basketbol ve voleybolun bütçelerine tekrar bak istersen. ayrıca suç burada tüm kskda niye illa kendi adamları olacak madem ksklılar herkese destek çıksınlar.ama yok para yiyecek adam lazım.1 tane doğru düzgün toplantı yapılmamış geçen sene 3 kişiye emanet futbol falan 10 milyonluk bütçe ödenen para ise 3 milyon.ben dernekten bunlarıda açıklamalarını bekerdim. öz ksklı Cihan bey tehdit olarak algılanıyor kulüp için! son 10 yılda bak bakalım Cenk karace dışında KSKlı başkanımız olmuş mu? borçlarıda bu atama başkanlar yapmadı mı? bunlarıda sormalısın! derneğin iyi niyeti elbet gözardı edilemez fakat kendileride görülmediği için böyle olmadı mı? belediyeye ne kadar yakın olduklarını bilmiyor muyuz? geçen sene para ödenmezken futbolculara küfür ettiren onlar değil miydi?sene başında siteleri yorumlara kapattıranlar peki kimdi? bu sene 3 milyon küsür borç yapıldı geçen sene 12 milyon dan fazla borç bırakılmış nerde dernek? güvenim yok kusura bakma aynı tarz gidersek kulübün önü çok karanlık...

Erinc Atilla 10 Mayıs 2013 19:30  

taraftar derneği ile ilgili bir sıkıntın varsa bence onları muhattap almalısın çünkü yorumların doğrudan karalayıcı şeyler, kimsin adın sanın ne bilmiyorum, o yorumlar doğrudan seni bağlar...voleybol bütçesi burda, http://www.basketboliddaa.net/haberler/8225-karyaka-oezerklemeli yine aynı haberde basketbol'un 800bin tl açık verebileceği de yazıyor (ki bence daha fazla o rakam)...herhalde yanlış anladın cümlemi, geçen sene kongre öncesinde ve kongre sırasında Sayın Cihan Büyükoral'ı destekleyenler o rakamlardan bahsediyordu, ben değil...sonuçlar da şu andaki elimizdekiler...daha önceki yönetimler demişsin de ben bir önceki yönetimi ibra etmeyen 10-15 kişiden biriyim, ama azınlık olunca ne değişti, hiç bir şey...

ÜST TARAFA DÖN