5 Ekim 2013 Cumartesi

Eurocup 2013/2014 GrubumuzBugün Türkiye saati ile 13.30'da başlayan ve kulübümüzü temsilen Genel Menajerimiz Selim Çınar'ın Barselona'da katıldığı kura çekimleri sonucunda 2013/2014 sezonunda Eurocup'ta mücadele edeceğimiz grubumuz belli oldu. Turnuvanın hem bu tur hem de ilerleyen turlardaki formatını daha önce yazdığım yazıda bulabilirsiniz, şimdi biraz rakipleri tanıyalım.


E Grubu
BC Khimky Moskow Region
KSK
Hapoel Migdal Jerusalem
BC Igokea Alesandrovac
Lukoil Academic Sofia
CSU Asesoft Ploiesti

BC Khimky Moskow Region; yola Euroleague'de mücadele etmek üzere takım kurarak çıkan Khimky, süpriz bir şekilde ilk maç sonunda elenerek kendisini Eurocup'ta buldu. Gelabale, Mike Green, Sergey Monya, James Augustine gibi önemli isimler var kadrolarında. Paul Davis, James Augustine, Egor Vyaltsev ve Kresimir Loncar ile Sergey Monya dışında kadrosunda altyapı oyuncuları hariç geçen seneden oyuncu bulunmuyor (5 eski oyuncu). Koç Rimas Kurtinaitis, 2009'da Rytas ile, 2012'de Khimky ile Eurocup şampiyonluğu kazanan bir isim ve 2012 sezonunda Tüm Zamanların En İyi Eurocup Koçu ödülünü kazandı. Geçtiğimiz sezon Euroleague'de ilk turda Fenerbahçe Ülker'in de bulunduğu grupta Real Madrid'in ardından 6 galibiyet 4 mağlubiyet alarak ilk turdan çıkıp, Son 16'da Beşiktaş ve Fenerbahçe Ülker'in bulunduğu grupta 7 galibiyet 7 mağlubiyet alarak elenmişlerdi.

Hapoel Migdal Jerusalem; geçtiğimiz sezon İsrail Ligi'nde yarı finalde Maccabi Tel Aviv'e elenen Hapoel Jerusalem, kadrosunda 5 tane oyuncuyu geçtiğimiz sezondan elinde tutuyor; Elishay Kadir, Adam Ariel, Rafael Menco, Chanan Colman ve Josh Duncan. Bu sene kadroya kattıkları isimlerden Yotam Halperin öne çıkarken, Olin Edirne'den de tanıdığımız Artsiom Parakhouski var. ULEB Cup'ı 2002-2003'de kazanan ekip, o seneden sonra Avrupa'da herhangi bir başarı elde etmemiş. Geçtiğimiz sezon Eurocup'ta ilk turda 3 galibiyet, 3 mağlubiyet alarak elenmişlerdi.

Igokea, Bosna Hersek'in basketboldaki en önemli takımı. Eski Yugoslav olmasının sonucu olarak belli bir ekolü olan takım geçen seneden 5 oyuncuyu kadrosunda tutuyor; Dozet Milan, Jorovic Branko, Sinisa Stemberger, Aleksandar Radukic ve Goran Gajovic. Kendi savunma ekolüne uygun bir oyuncu olarak South Carolina'dan yeni mezun Ramon Galloway, ilk profesyonel kariyerine Bosna ekibinde başlıyor olacak. Geçtiğimiz sezon hiç bir Avrupa Kupası'nda mücadele etmeyen Bosna ekibi, mücadele ettiği Adriyatik Ligi'nde normal sezonu 20 galibiyet, 6 mağlubiyet ile lider tamamlamış fakat playoff'larda yarı finalde Partizan'a elenmekten kurtulamamıştı.

Lukoil Academic; Bulgaristan'ın güçlü temsilcisi Lukoil Academic, bol Amerikalı oyuncuları ile ligde ve Avrupa'da iş yapan bir ekip. Altyapı dışında geçtiğimiz sezondan sadece 3 oyuncuyu geri döndürebildiler; Bozhidar Avramov, Nikolay Kolev ve Tencho Banev. Geçtiğimiz sezon Eurocup'ta ilk turda 2 galibiyet, 4 mağlubiyet alarak elenmişlerdi.

Ploiesti; Lukoil Academic gibi güçsüz bir ülkede (Romanya) yaptığı yabancı transferlerle üst sıralarda kendisine yer bulan bir ekip. Altyapı oyuncuları dışında 3 tane oyuncu var geçtiğimiz senelerden kadrolarında; Vladimir Tica, Catalin Burlacu ve Levente Szijarto. Ploiesti, geçtiğimiz sezon Eurochallenge'da mücadele etmişti ve ilk grupta sadece 1 galibiyet alarak elenmişlerdi.

Fazla istatistik vermeden yazdığım bir yazı oldu farkındayım. Bu seviyede iş sadece iyi oyuncu alıp sahaya sürmek ile bitmiyor. Organizasyon olarak, profesyonellik olarak daha üst seviyelerde bulunmanız gerekiyor. Koç'un sadece koçluk yaptığı, altyapıların A Takım ile belli bir uyum içerisinde çalıştığı, yönetimin verdiği sözleri tuttuğu gibi daha kurumsal ve plan çerçevesinde hareket edildiğini gösteren sinyaller vermeniz gerekiyor, Eurocup takımı olmak için (düzenli olarak bu kupaya katılan ve ilk turda hiç bir sıkıntı yaşamayan, performansa bağlı olarak kimi seneler Yarı Final, Çeyrek Final hedeflerini gerçekleştiren). Bu emarelerin en net gözlemlenebilir olanlarından bir tanesi de kadroyu korumak. Her sene sil baştan yapılan takımlar ancak şans faktörünün devreye girmesi ile bir yerlere gelebiliyor bu düzeyde. O sebeple takımlardan bahsederken bu konuya değindim. Bize baktığımızda altyapı oyuncularımız dışında 3 tane oyuncumuz geçtiğimiz seneden kadromuzda kaldı; Bobby Dixon, Jon Diebler ve Soner Şentürk. Zamanla Eurocup takımı olmaya evrileceğimize olan inancımı koruyarak, başta oyuncularımız, Ufuk Hoca olmak üzere tüm teknik heyetimize ve yönetimimize iyi bir sezon diliyorum...


Erinç Atilla

0 yorum / sen de yaz !:

ÜST TARAFA DÖN