2 Eylül 2013 Pazartesi

En Nihayetinde - Eurobasket 2013

Tüm yaz aylarını, altyapı turnuvaları ile geçirdikten sonra, en nihayetinde, üst seviyede basketbol için start verebiliyoruz.

4-22 Eylül arasında Slovenya'nın en sahipliği yapacağı, 2013 Avrupa Şampiyonası başlamadan kısa bir Milli Takım yazısı yazmak istedim.


Modası geçmiş Bormio'da yapılan hazırlık kampı, çoğu otorite tarafından eleştirilen koç seçimi, politik sebeplerle kadroya alınmayan Cenk Akyol, 2013 Şubat'ında dopingden ceza almış kaptanımız(!) Hidayet Türkoğlu maddelerini sıraladıktan sonra, Slovenya'da mücadele edecek takımımızı gönül rahatlığı ile desteklemek için sahada çok iyi işler çıkarmalarını görmem gerekiyordu. 11 tane hazırlık maçı yaptık; Slovenya'daki 3 maçı da kaybettik (Sırbistan, Slovenya ve Estonya), ardından Sırbistan'daki turnuvada Slovenya'ya yenildik, ve oynadığımız beşinci hazırlık maçında Ukrayna karşısında ilk galibiyeti elde ettik. Milli Takım hazırlık döneminin son etabı için İstanbul'a geldi, arka arkaya oynadığımız Çek Cumhuriyeti maçlarını kazandılar, ilave olarak Belçika'yı yendiler. Rakiplerin kalitesi soru işaretleri doğrururken, Hırvatistan karşısında oldukça iyi bir oyun sergileyip 81-52'lik skorla sahadan ayrılarak, turnuva için ilk umut ışığını yakmış oldular. Bir sonraki maçta, Sırbistan'a yenilirken, son hazırlık maçında bana göre Slovenya'nın süpriz takımı olabilecek Polonya'yı yendiler.

Baktığımızda, hazırlık döneminde elde edilen sonuçların, takım oluşturma aşamasında doğan problemleri gidereci bir etki yarattığını söylemek çok zor. Fakat tam da bu noktada "Tanjevic Şansı" devreye giriyor. İtalya neredeyse sahaya çıkacak oyuncu bulamıyor, Sırbistan'da Teodosic gibi oldukça etkili bir isim yok, İspanya eksik kadro ile geliyor, Yunanistan yeniden yapılanmanın ilk meyvelerini toplama aşamasında henüz. Bu ciddi rakiplerin yaşadığı problemler, bizim kötü performansımıza rağmen şansımızı yükselten bir faktör.

Turnuvadan beklentime gelirsek, ilk istatistik, turnuvanın en yaşlı takımı olduğumuz ki, "gençleştirme projesi" ile yola çıktığımız Tanjevic'e ne kadar uyuyor bu durum bilemem. Basketbolda en temel çalışan kuralın, "oyun kurucun kadar konuş" olduğuna inanan birisi olarak Ender Arslan ve Doğuş Balbay ile bu alanda sıkıntı yaşayacağımızı düşünüyorum. Bu kadar "mürettebat" problemi varken, açılacağımız denizde çıkacak ilk ciddi dalgalanmada nasıl tepki vereceğimiz büyük bir soru işareti benim için. Daha iyi bir koç tercihi ve daha doğru bir kadro yapılanması ile kolayca podyumda yer bulabileceğimizi düşündüğüm bu turnuvayı, ne yazık ki podyum dışında tamamlayacağımızı düşünüyorum. Umarım yanılırım...Polonya, Yunanistan ve Makedonya ise bu turnuvada heyecanla takip edeceğim takımlar olacaktır...Yunanistan veya İspanya'nın ise ipi göğüsleyeceğini bekliyorum.

Maç programımız şu şekilde;

4 Eylül - Finlandiya
5 Eylül - İtalya
7 Eylül - Yunanistan
8 Eylül - İsveç
9 Eylül - Rusya

Mücadele edecek oyuncularımıza başarılar...


Erinç Atilla

0 yorum / sen de yaz !:

ÜST TARAFA DÖN