1 Mart 2013 Cuma

Attandez-Nous Paris !!!*

Top16’da elendiğimiz 2012 sezonunun ardından tekrar Eurochallenge Çeyrek Final’indeyiz, bu sefer saha avantajına da sahip olarak, bu sefer daha tecrübeli olarak. Öncelikle bu aşamaya gelmemizi sağlayan başta oyuncularımız ve teknik heyetimiz olmak üzere, emeği geçen tüm yöneticilere ve ilgililere teşekkürler.


Çeyrek Final’de rakibimiz Paris Levallois. 2007-2008 sezonunda veda ettikleri ProA’ya, bir sene aradan sonra Limoges’u eleyerek geri dönen Paris Levallois, o seneden sonra ligi iki defa ilk 8’de bitirip play-off oynadılar fakat henüz tur geçmişlikleri yok. 1997’de Tofaş SAS’ın finalde kaybettiği Koraç Kupası’nda boy gösteren ekip, ilk turda kupaya veda etmişti. Ciddi bir Avrupa tecrübeleri olmaması bizim için önemli bir avantaj, zira camia olarak elde edinilen tecrübeler Avrupa’da tur ilerledikçe fark yaratmaya başlıyor. Fransız ekip bu sene ligde ve Avrupa’da iyi işler yapmak adına ciddi bir kadro ile yola çıktı. Fenerbahçe Ülker’den tanıdığımız Sean May, kendisi ile UNC’den takım arkadaşı Jawad Williams, milli oyuncular Antoine Diot ve Andrew Albicy dikkat çeken oyuncular. Deplasmanda oynayacağımız maç, 3.000 kişilik Palais des Sports Marcel Cerdan salonunda oynanacak. Salon oldukça dik tribünlere sahip, kalabalık bir taraftar grubunun sahaya etkisinin üst düzey olabileceği bir salon. Beklentim salonun tam doluluğa yakın olması, fakat baskı olarak ne bizle ne de Yunan veya Sırp tribünleri ile kıyaslanabilecek bir ortam olacağını düşünmüyorum.


Rakibimizin maçlarına baktığımızda, Eurochallenge’da içerde oynadığı 6 maçta 3 mağlubiyet aldığını görüyoruz, bu maçların ortak noktası deplasman takımının yüksek skorla maçı kazanmış olması (86-90 ve 87 sayı sırasıyla). Deplasmanda oynadığı 6 maçta ise sadece 1 mağlubiyet almışlar, o maçta 77 sayı atarken 82 sayı yemişler. Ligde ise içerde oynadığı maçlarda 7 galibiyet 3 mağlubiyet aldılar. Deplasmanda ise 10 maçta sadece 4 galibiyet çıkartabilmişler. İç sahada maç başına 85.3 sayı bulurken takım olarak, deplasmanda ise bu rakam 77’ye geriliyor. Eurochallenge’da ise maç başına 86.3 sayı, 34.8 rebound, 19 asist ile oynayan Paris Levallois’nın tipik bir Fransız takımı gibi Afrika kökenli ve Amerikalı oyuncularla oldukça atletik ve hızlı hücuma dayalı bir oyunları var. Tempolu oyunlarını rahatça oynatmamamız gerekiyor. Bu noktada Krasnye Krylia ile beraber kupanın favorilerinden gördüğüm Paris Levallois’a karşı en büyük silahımız ön alanda guardlarımızın yapabildiği baskılı savunma. Bu savunma sayesinde rakipler rahatça hücum bölgesine yerleşemiyor ve şut süresinin önemli bir kısmını eritiyoruz. Bu şekilde oynamamız durumunda Paris Levallois bireysel yeteneklere bağlı olarak ikili oyunlara dayanacaktır. Bu konuda göz ardı edilemeyecek oyunculara sahip olduğuna değinmiştim fakat 1 tanesi deplasman olmak üzere bize karşı bu şekilde 2 maç kazanmaları oldukça zor. Savunmada pota altı oyucularımız, Aminu, Thomas, Ümit ve Bora ara ara yaşadığı düşüşleri göstermezlerse, bireysel yeteneğe dayalı galibiyet almalarına kolayca izin vermeyiz. Caner’in geri dönmesi çok kritik çünkü atletik oyunculara karşı, savunması sert olan Caner fark yaratacaktır. Oyunun hücum bacağında yapmamız gereken kendi oyunumuzu oynamak. Hızlı bir şekilde rakip sahaya yerleşmek, ikili oyunlarla mümkün olduğunca pota altını zorlamak, dışardan boş atış bulmak. Diebler’in olmadığı bir kadroda, Evren, Ümit ve Can Maxim’in ekstra işler yapması gerekiyor istatistiki anlamda. Fakat kendi oyunumuzu oynarken, maçın temposunu rakibin ayarlamasına izin vermemeliyiz, streetball kıvamında oynanacak bir maçta ibre Paris Levallois tarafında olur. Takviye yapılması durumunda, ilk maç belki zor ama ikinci maça katkısını görebileceğimizi düşünüyorum. O sebeple ilk maçta galibiyet için, her zamanki gibi tribünde olacakların en az oyuncular kadar yorulmaya hazırlıklı olması gerekiyor.


Rakibimizi oyuncu bazında incelersek ilk öne çıkan isim şu anda ProA’nın da sayı kralı olan, takımın Eurochallenge’da en skorer ve en çok rebound alan oyuncusu Sean May. Dean Smith yönetimindeki North Carolina’da, Felton, Marvin Williams, Rashad McCants, Jawad Williams ile beraber NCAA şampiyonluğu yaşayan May, profesyonel kariyerinde hep sakatlıkla uğraştı. 4 senelik kolej kariyerinde her sezon kilo verip daha atletik özelliklere kavuşsa da, yaşadığı sakatlarla tekrar aldığı kilolar sebebi ile daha durağan bir oyun sergiliyor. Paris Levallois’nın en etkili hücum silahı, maç başına 13’e yakın top kullanıyor. Arada sırada bulduğu üçlükler sürpriz etkisi yaratsa da çok can sıkacak boyutta değil. Uzun oyuncu olmasına rağmen iyi serbest atış atması, taktik fauller açısından da rakiplerine sıkıntı yaratan bir konu. Açıkçası birebir oyunda kendisini durdurabileceğimizi düşünmüyorum, fakat kendisini durdurmak zorunda olduğumuza da inanmıyorum. Devre dışında bırakmak için maç içerisinde kendisine double-team yapabiliriz fakat Sean May’e önlem almak adına özellikle dış oyuncuları boş bırakmamız bize daha pahalıya patlayabilir.


Jawad Williams, NCAA şampiyonu olan UNC’de Marvin Williams’ın arkasındaki oyuncuydu. Takım oyununa uygun, hızlı ve atletik bir uzun. Eurochallenge’da maç başına 16.3 sayı, 5.7 rebound ile oynuyor ve dışardan maç başına yaklaşık 3 şut denemesi var, bunlardan 1 tanesini de ortalama olarak isabetli kullanıyor. Jawad Williams’ın bizi zorlayacak yapısı yüzü dönük oyununun da olması. Thomas’tan daha hızlı olması ve pota altında Sean May tehdidine karşı Thomas’a yardım sağlama imkanımızın düşük olması, Jawad’ı maçın kaderini değiştiren adam statüsüne sokabilir. Yüzü dönük olarak topu yere vurdurtmadığımız sürece savunmada daha az sıkıntı yaşayacağız Jawad Williams’a karşı.


Andrew Albicy, genç oyuncu piyasasında ismi olan, 2006’dan beri milli takımda yer alan bir oyuncu. Dış atışı güçlü, atletik ve hızlı bir oyuncu olan Albicy, ön alandaki baskılı savunmamıza karşı tecrübe eksikliği yaşayacaktır. İyi bir saha görüşüne sahip bir oyuncu, fakat bu aşamaya kadar karşılaşmadığı bir savunmaya karşı ne yapabileceğini açıkçası ben de merak ediyorum. Genç yaşına rağmen savunmada geri adım atmaması ve rakibi bezdirmesini avantaja çevirmemiz gerekiyor, erken faul problemine sokabilirsek kendisini bizim işimiz biraz daha kolay olacaktır. Bu konuda hızlı penetrelerine güvendiğim daha tecrübeli Dixon ve Soner’e biraz iş düşecektir.


Bir diğer isim ise, yine guard olarak oynayan Antoine Diot. Albicy gibi milli takım geçmişi olan genç bir oyuncu. Bazı maçları kötü oynayan Diot için alınabilecek en iyi önlem maça girmesini engellemek. Bu konuda da yakın savunma ile kendisini bezdirebileceğimizi ve özellikle çizgi gerisinden etkisini oldukça aşağıya çekebileceğimizi düşünüyorum. Double-team yaptığımız durumda Sean May’e, mutlak suretle dışarda boş adam bırakmamalıyız. Diot da Albicy de ceza şutlarını tereddüt etmeden başarı ile sonlandırabilecek oyuncular.


Bu isimlere ilave olarak 2 numara oynayan Jon Cox’un da adını anabiliriz. Eurochallenge’da maç başına 10.3 sayı bulan oyuncu, çizgi gerisinden 32.4% ile oynuyor. Potaya yönelme konusunda sıkıntısı olmayan bir oyuncu Cox ve bu özelliği ile rakip savunmaları faul problemine sokabiliyor. Can Maxim Mutaf’ın güçlü fiziği ile Cox’un penetrelerini kesebileceğine inanıyorum.


İlk başta da dediğim gibi, guardlarımızla yaptığımız baskılı savunma sonucu, Paris Levallois’nın sahamıza yerleşmesini geciktirirsek ve maçın temposunu ayarlayabilirsek, bireysel yeteneklere bel bağlayacaklar. O nokta da 2 maç kazandıracak kadar üst düzey oyuncuları yok bize karşı. Sadece maçın temposunu doğru ayarlamalıyız, kendi oyunumuzdan geri adım atmamalıyız ve Evren, Ümit ve Can Maxim Mutaf üçlüsünden ekstra katkı koymalarını beklemeliyiz.


İkinci defa mücadele edeceğimiz Çeyrek Final’de şansımız ilk sefere göre çok daha iyi, bunda ev sahibi olmamızın payı da yüksek. Bu potansiyeli sahaya en iyi şekilde yansıtacağımız maç 12 Mart’ta oynanacak olan ilk maç olmalı. Şimdiden başta oyuncularımız olmak üzere, teknik heyetimiz ve şube yönetimine başarılar bu eşleşmede.


Erinç Atilla


*Fransızca, “Bekle Bizi Paris” demek

5 yorum / sen de yaz !:

Erinc Atilla 2 Mart 2013 14:58  

rakibimiz paris levallois, bu sene kadrosunda yer alan ama daha sonra kadro disi biraktiklari julius hodge ile tekrar anlasti, ki kolej'de engin atsur ile beraber oynamis etkili bir 3 numaraydi...fakat proefsyonel kariyeri, elindeki iyi kumasi kullanamayan terzi modunda...o sebeple bu takviye cok korkutmuyor beni...

ilave olarak etkili oyunculari jawad williams sakatlik sebebi ile bu haftasonu lig macinda oynamayacak...sakatligin ilk macimiza kadar uzama ihtimali var...

Erinc Atilla 3 Mart 2013 19:29  

dun oynanan le mans-paris levallois macini, le mans 72-59 kazandi...sadece 8 oyuncu ile gittikleri deplasmanda paris levallois'da antoine diot 13 sayi, 4 rebound ve 4 asist, andrew albicy 12 sayi, 2 rebound ve 2 asist ile oynarken, sean may 6 sayi, 12 rebound ile maci tamamladi...bu ucluye jonathan aka 10 sayi ile destek oldu...

Erinc Atilla 6 Mart 2013 08:48  

rakibimiz, dun aksam oynanan fransa kupasi macinda, ikinci ligde dokuzuncu sirada bulunan rouen'i 80-71 yenerek ceyrek finale kaldi...

Erinc Atilla 6 Mart 2013 11:38  

dun aksam paris levallois'nin kazandigi macta, sakat oyunculari jawad williams oynamadi...sean may 24 sayi, 4 rebound, antoine diot 2 sayi, 7 rebound, 8 asist, andrew albicy 2 sayi, 2 rebound, 5 asist ve jon cox, 17 sayi, 1 rebound 2 asist ile oynadi...bu oyunculara ilave olarak oniangue 13 sayi ve 3 rebound'luk katki verdi...

Erinc Atilla 9 Mart 2013 15:59  

dun aksam oynanan lig macinda paris levallois, cholet'yi 84-70 ile gecti...sean may 26 sayi, 7 rebound, albicy 7 sayi, 6 asist, diot 9 sayi 3 rebound ile oynarken, oniangue ise 9 sayi ve 7 rebound ile maci tamamladi...sakat jawad williams dun aksam da forma giymedi, kadrodan gonderdikleri fakat gecen hafta geri cagirdiklari julius hodge ise 24 dakika sahada kaldi, 10 sayi ve 9 asist ile oynadi...

ÜST TARAFA DÖN